EDWIN ALLEN, KINGTSON COLLEGE DOMINATE AT YOUNGSTER GOLDSMITH CLASSIC

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Shane Buchanan,Patrice Moody,Kingston College,Youngster Goldsmith Classic,Brittany Anderson,Britnie Dixon,Jhevaughn Matherson

Photo: Shane Buchanan of Kingston College won the Boys 200m Steeplechase Open in 6.10.88 seconds and returned later in the day to win the Class One Boys 1500m at the Youngster Goldsmith Classic at the National Stadium on Saturday.

The defending ISSA/Grace Kennedy Girls champions Edwin Allen and Boys runners up, Kingston college were the top performing schools at Saturday’s staging of the Youngsters Goldsmith Classic, inside the National Stadium.

Led by defending Class Three double sprint champion, Kevona Davis, the girls from Frankfield secured a sweep of all the 100m races contested.

Davis continued to set the early pace for the season, as she crushed the competition in her event winning in a fast 11.90s, ahead of St Catherine’s Anna Kay Maitland 12.17 seconds and Salieci Myles (Edwin Allen) 12.18 seconds.

In Class Four, there was an Edwin Allen sweep of the top three places, led by Serena Cole 12.40 seconds ahead of Leanna Lewis 12.51 seconds and Alisha McKenzie 12.56 seconds.

Denae Mc Farlane (Edwin Allen) had to share the top spot with Vere Technical's Brittany Anderson in Class Two, as they both clocked 11.89seconds. Convent of Mercy Alpha’s Danielle Griffiths 11.91 seconds finished in third spot.

Patrice Moody 11.78s, Khamoy Farquharson,11.78 and Shellece Clark 11.81 swept the top three places for Edwin Allen in Class One.

On the male side, the Class Three event was won by Kingston College’s Terrique Stennett in an impressive 11.19 seconds ahead of Rusea’s Rahiem Scott 11.20 and Kingston College’s Adrian Kerr third in 11.27 seconds.

St Elizabeth Technical’s Sachin Dennis returned 10.66s to win Class Two ahead of Oshane Peart, Kingston College 10.94s and Calabar High’s Rosean Young 10.96s copped third place.

In Class One, Kingston College’s Jhevaughn Matherson,10.47s romped to victory ahead of St Jago’s Andre Morrison, 10.61 seconds and Calabar’s Tyreke Wilson 10.62s.

In the one lap event, Hydel High showed glimpses of improvements. In Class Three, Aaliyah Hylton 58.28 seconds won ahead of Vere Technical’s Cadese Higgins 58.29 seconds and Edwin Allen’s Selisa Palmer 58.31 seconds in third place.

Class Two went to Hydel High courtesy of Charokee Young 56.84 seconds ahead of Vere Technical’s Nickesha Pryce and St Andrew’s Janielle James 57.38 seconds.

Kimorla Mushette, Edwin Allen ran 55.78 to win Class One, ahead of teammate Moisha Barnes 56.55 and Kelly-Ann Downer, St Andrew 56.63 seconds.

Calabar High’s Anthony Carpenter continued his good early showing, winning the Class One 400m final in 47.69 seconds ahead of Kingston College Dashawn Morris 47.81 seconds and Rusea’s Leon Gordon third in 48.09seconds.

Jevaugh Powell, Edwin Allen (49.30s) and Rahiem Scott (51.86s) won the Boys Class Two and Three finals respectively.

Aaliyah Stewart (Hydel High) 4:57.97s, Kayan Green (Edwin Allen) 4:57.35s, Britnie Dixon (Vere Technical) 4:53.94 and won the Class Three, Two and One of the Girl’s 1500m, respectively.

Carlando Chambers of St. Jago (4:36.27), Kevroy Venson of Calabar, (4:03.75s) and Kingston College’s Shane Buchanan, (3:58.50s) secured top spots in the Class Three, Two and One Boys 1500m finals, respectively.

St Jago’s Danae Nembhard sat atop of the leader board in the Girls 70m hurdles race, crossing the line in 10.76 seconds ahead of Alpha’s Chantell Williams 10.80 seconds and Hydel’s Shannoya Pottinger third in 10.93 seconds.

Edwin Allen’s Lisandra Brown (11.27s), Hydel’s Gabrielle Matthews 11.37s and Excelsior’s Ackera Nugent (11.46s) finished in the top three positions in the class 80m hurdles final.

Edwin Allen’s Gabrielle McDonald improved her preliminary time of 14.00s, en route to winning the Class One Girls 100 hurdles in 13.55s. Vere’s Amoi Brown 13.55s and Hydel’s Trishauna Hemmings 13.93s finished runners up in that event.

Calabar High Hurdle sensation Dejour Russell was in spanking form, racing to 13.45 seconds in the Class One 110m hurdles final. Teammate Orlando Bennett 14.00 and Kingston college Phillip Beckford 14.21s managed to hang on for second and third respectively.

One of the stories of the meet was performance of Vere Technical Brittany Anderson, sprinting to a new personal best of 13.18 in the Class Two events. Hydel High Ray-Donna Lee, 13.51s and St Jago’s Rosalee Cooper 13.74s claimed the minor spots.

The Boys Class Two 800m was a thriller as Calabar High’s, Kimar Farquharson (1:54.41s) withstood a stern challenge to hold off Kingston College’s Aryamanya Rodgers 1:54.44s in a tight battle to the line.

Shian Salmon was the winner of the Class One High Jump with 1.80m , following up her victory in the Class One Girls 400m hurdles meter run in 59.31 seconds.

St Jago’s Timor Barrette ran 52.54 seconds to capture the Class One Boys 400m hurdles final.

Janique Burgher's mark of 1.75m was enough to win the Class Two Girl’s High Jump final for Edwin Allen.

Annia Ashley (5.79m) and Akelia Smith 5.87m claimed the Class Two and Girl Long Jump finals respectively for Edwin Allen.

The Steeplechase Open for Girls went to Edwin Allen’s Kayan Green Edwin (7:20.35s) with teammate Ashanni Robb, 7:25.44s finishing second and Vere Technical's Kayce-Ann, Plummer third in 7:31.04 seconds.

Buchanan of Kingston College won the 2000m Steeplechase event in 6.10.88 seconds early in the morning.

Sah- Jay Stevens heaved the javelin for a winning mark of 43.55m and Immaculate’s Tyefah Saunders 40.08m was second in the event ahead of Excelsior’s Dahlia Sterling 36.86m

Kevin Nedrick won the male equivalent with a distance of 60.85m, edging by Kingston College, Aval Denton, 57.55m and Munro College Rajheim Carby, 54.49m in third place.

Venique Harris, 56.12m, Isheka Binns,54.65m and Tracey-Ann Simms 41.08m clinched the top three spots for University of the West Indies in the Women’s Discus Throw Open.

Jamaica College's Douglas Cyrus (56.35m) battled passed Petersfield pair of Nedrick 55.96m and Daniel Cope 54.42m in the Boys Class One Discus finals.